Vrei să lucrezi la Air Moldova? Compania are câteva funcții vacante! Care sunt cerințele față de candidați

  • 4 iul. 2017, 9:59
  • 5 558

Întreprinderea de Stat "Air Moldova" anunţă despre o serie de funcții vacante. Reprezentanții Air Moldova sunt în căutare de 5 specialiști: în domeniul resurselor umane, jurisprudenței, tehnician, administrator de baze de date și în domeniului managementului turistic. Pentru două dintre funcții au mai rămas doar 2 zile în care puteți trimite CV-urile, iar pentru celelalte, data limită este extinsă până la 21 iulie anul curent.

Specialist în resurse umane

Pentru funcția de specialist în resurse umane este necesar ca pretendentul să aibă studii superioare finalizare, experiență de 1 an pe un post similar, să cunoască legislația muncii,  limba de stat, rusă și engleză (un avantaj), și să cunoască principalele programe ale computerului.

Responsabilități

  • Activitati de recrutare;
  • Crearea si editarea anuntului de angajare;
  • Vizualizarea si trierea CV-urilor;
  • Selectarea candidatilor, programarea lor pentru interviu;
  • Administrare personal (angajari, incetari contracte, modificari etc)
  • Administrarea si actualizarea fiselor de post si a altor documente specifice activitatii de resurse umane;
  • Intocmirea adeverintelor pentru angajatii companiei/fostii angajati in termenul agreat la nivelul companiei sau, dupa caz, in termenele prevazute de legislatia in vigoare;
  • perfectarea rapoartelor statistice lunare, semestriale, anuale
  • Intocmirea pontajelor
  • Intocmirea ordinelor de deplasare, concedii, etc.
  • Tinerea evidentei concediilor de odihna si verificarea pontajelor cu cererile de concediu de odihna, certificatele medicale

Puteți transmite CV-urile până la 5 iulie anul curent la adresa traducan@airmoldova.md

Consultant juridic

Întreprinderea de Stat Compania Aeriana "Air Moldova" anunţă despre funcţia vacantă de Jurisconsult elaborarea, monitorizarea şi coordonarea contractelor, Secția contracte

De la candidați se cere, în principal, studii superioare în domeniul jurisprudenței, experiență de minimum 2 ani în domeniu și cunoașterea limbii de stat, engleză și rusă (la perfecție).

Atribuţii de bază:

  • elaborarea şi întocmirea din punct de vedere juridic a contractelor,
  • Redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea organizaţiei și a altor organizații internationale ca IATA, ICAO, IOSA;
  • Avizarea şi contrasemnarea actelor cu caracter juridic;
  • Verificarea legalităţii actelor cu caracter juridic şi administrativ primite spre avizare.

Puteți transmite CV-urile până la 5 iulie anul curent la adresa traducan@airmoldova.md

Administrator baze de date

Responsabilităţi de bază: susţinerea SGBD şi a software-lui adiacent (a sistemelor informaţionale de evidenţă şi gestiune).

Cerinţe fata de candidat sunt următoarele: să fie cetăţean al Republicii Moldova; să aibă între 25-45 ani; studii superioare tehnice în domeniul IT; experienţă de muncă de cel puţin 3 ani în în domeniul va constitui un avantaj; cunoştinţe de administrare a bazelor de date; înţelegerea şi abilitatea de a pricepe codul scris de către alte persoane; cunoştinţe de administrare a sistemele de operare Linux / Unix , Windows Server; cunoaşterea limbilor română, rusă şi engleză (nivel tehnic).

Pentru aplicare, candidaţii urmează să prezinte, în perioada 21 iunie 2017 – 21 iulie 2017, la adresa de e-mail hr@airmoldova.md următoarele:

  • curriculum vitae;
  • scrisoare de motivare;
  • copiile diplomelor de studii

Manager deservire clienți corporativi și turism

Atribuții de baza a Manager deservire cilenti corporativi si turism vor constitui:

  • Efectuarea rezervărilor si emiterea biletelor avia si serviciilot turistice.
  • Informarea potenţialilor clienți corporativi despre serviciile de transport aerian a companiei si serviciile aditionale(inclusiv cu explicarea avantajelor si dezavantajelor unui serviciu în comparaţie cu altul)
  • Convingerea clienţilor referitor la selectarea prestatorului de servicii de transport aerian;
  • Comunicarea clienților a regulelor de transport aerian si a condițiilor principale a contractului de transport aerian, altor servicii.

De la candidați se cere: studii superioare in domeniul turismului sau certificat touristic, cunoasterea sistemelor de rezervari Gabriel/Sirena/Amadeus; cunoasterea avansata a limbii de stat, ruse si engleze (sunt apreciate si alte cunostinte in domeniul lingvistic); cunoasterea calculatorului: MS Word, MS Acces, MS Outlook, Internet, MS Excel; abilitati de adaptare volumului de munca (activitatea in schimburi); experienta de munca (nu mai putin de 1 an in domeniu);

Pentru aplicare, candidații trebuie să prezinte la adresa smanea@airmoldova.md curriculum Vittae; scrisoare de motivare în limba de stat și copiile diplomelor de studii.

Tehnician aviaţie deservire tehnică frîne/roţi

Întreprinderea de Stat Compania Aeriana "Air Moldova" este în căutare și de un tehnician  în domeniul aviației , care se va ocupa de deservirea tehnică a frînelor/roților.

Atribuţii de bază a tehnicianului de aviaţie la deservirea tehnică a frînelor şi roţilor navelor aeriene:

  • Efectuarea lucrărilor de deservire tehnică şi reparaţie a frînelor şi roţilor navelelor aeriene în încăperi special utilate ;
  • Folosirea utilajului şi echipamentului corespunzător în procesul tehnologic de deservire tehnică şi reparaţie a frînelor şi roţilor;
  • Utilizarea eficientă a documentaţiei tehnice în limba engleză la deservirea tehnică şi reparaţie a frînelor şi roţilor;
  • Folosirea computerului pentru accesarea publicaţiilor tehnice în format electronic;

De la candidați se cere: studii tehnice de profil mecanic în domeniul aviaţiei; deţinerea certificatului de întreţinere tehnică a aeronavelor JAR-66 categoria B1 va fi un avantaj; experienţă de muncă în domeniul aeronautic; cunoaşterea limbii de stat; cunoaşterea avansată a limbii engleze tehnice; deţinător a permisului de conducere categoria B; cunoaşterea computerului: Windows, MS Word, MS Excel, MS Outlook, Internet;

Compania menționează că oferă remunerare şi o sistemă de bonusuri avantajoasă.

Pentru aplicare, urmează să se prezinte: Curriculum Vittae în limba de stat sau engleză; copiile diplomelor învăţămîntului de bază; copia certificatului de întreţinere tehnică a aeronavelor JAR-66 (în cazul dacă există); copia carnetului de muncă; foto (3X4).

Informaţia urmează a fi prezentată la oficiul central „Air Moldova”, Bvd. Dacia 80/2, Chişinău sau adresa electronică nmunteanu@airmoldova.md.