Oficiul Național al Viei și Vinului angajează un jurist. Care sunt cerințele

  • 14 feb. 2019, 16:39
  • 949

Oficiul Naţional al Viei şi Vinului (ONVV), în calitatea sa de autoritate competentă în implementarea politicii statului în sectorul vitivinicol şi asigurarea dezvoltării durabile a acestuia, anunţă concurs pentru ocuparea funcţiei de jurist. Scopul general al funcţiei constă în asigurarea juridică a activităţii ONVV şi respectarea uniformă a legislației.

Descrierea postului:

  • asigurarea reprezentării intereselor instituţiei în instanţele de judecată şi alte autorităţi/instituţii;
  • efectuarea expertizei și suportului juridic a activităților ONVV în RM și piața internaţională;
  • organizarea şi coordonarea procesului de elaborare a propunerilor privind dezvoltarea cadrului legislativ şi normativ al sectorului vitivinicol;
  • asigurarea evidenţei personalului şi aplicarea procedurile de personal în cadrul ONVV;
  • acordarea asistenţei juridice reprezentanţilor sectorului vitivinicol, conducerii şi personalului ONVV în domeniul de competenţă.

Cerințe față de candidat:

  • studii: superioare juridice (licenţiat în drept);
  • experienţă profesională: 5 ani în domeniul jurisprudenţei, preferabil şi experienţă în domeniul vitivinicol;
  • să deţină cetăţenia Republicii Moldova şi domiciliul stabil în Republica Moldova;
  • să cunoască limba de română, limba rusă şi limba engleză (scris şi vorbit);
  • să dispună de capacitate deplină de exerciţiu;
  • să nu deţină antecedente penale nestinse pentru infracţiuni săvîrşite cu intenţie;
  • să întrunească calităţi profesionale şi capacităţi organizatorice;
  • să dispună de abilităţi de lucru cu informaţia, analiză şi sinteză, consultare, instruire, prezentare, comunicare eficientă, lucru în echipă.
  • să cunoască Microsoft Office, Outlook, programe informaţionale şi baze de date din domeniu.

Instituţia garantează:

  • salariu motivant;
  • spor de performanţă;
  • telefonie mobilă asigurată;
  • transport de serviciu pe durata orelor de muncă;
  • colectiv tânăr, amabil şi sociabil;
  • dinamism, activităţi la nivel naţional şi internaţional, posibilităţi de dezvoltare profesională.

Persoanele interesate pot depune CV-ul și o scrisoare de intenție la adresa office@wineofmoldova.compână în data de 8 martie, indicând în subiectul e-mail-ului funcția pentru care optează.