Șef al direcției generale asistență juridică

Peste 5 ani
Experiență
Orarul de lucru
Superioare
Regiune
Rom, Eng

Scopul și atribuțiile postului: Șeful Direcției generale asistență juridică trebuie să posede următoarele abilităţi: Cunoștințe temeinice de drept, capacităţi avansate de analiză și sinteză, abilități excelente de elaborare a documentelor juridice complexe (opinii juridice, referințe, avize) aptitudini bune de comunicare si de a stabili relații de lucru bazate pe cooperare; capacitate bine dezvoltată de a gestiona mai multe activități concomitent, precum și de a-și desfășura activitatea cu respectarea unor termene restrânse. Domeniul de activitate al Direcției generale asistență juridică: avizarea sub aspectul legalităţii a proiectelor actelor cu caracter individual ce urmează a fi emise de BNM (hotărâri, ordonanţe, autorizații, permisiuni, aprobări etc.); emiterea opiniilor juridice și acordarea de consultanță juridică în domeniile: supravegherea valutară; supravegherea prestatorilor de servicii de plată; prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului; piețe financiare; politică monetară; managementul continuității activității și securității informației; licențierea prestatorilor de servicii de plată și emitenților de monedă electronică; stabilitate financiară; cercetări economice și aplicate; relații externe și integrarea europeană; comunicare și presă. reprezentarea și susținerea apărărilor necesare în interesele BNM în ședințele de judecată. Cerințe minime obligatorii: Studii de licență în drept cu media generală pe anii de studii de cel puțin 9 si studii de master în drept cu media generală pe anii de studii de cel puțin 9. Pentru persoanele cu diplome de studii obţinute în străinătate se vor indica calificările obţinute în ţara şi/sau instituţiile de învăţămînt respective, care urmează a fi echivalente cel puțin cu nota 9. Experienţă profesională dovedită de minim 7 ani în domeniul juridic, dintre care cel puțin 4 ani în domenii similare asistenței și consultanței juridice necesare BNM. Experiență relevantă pentru coordonarea activit...

regiune Moldova Chișinău mun.

Banca Națională a Moldovei

Banca Națională a Moldovei (BNM), în calitate de bancă centrală a statului, are următoarele domenii de activitate de bază: politica monetară și piețe financiare, stabilitatea financiară, supravegherea băncilor, sisteme de plăţi și operațiuni cu numerar.