Contabil coordonator responsabil de operațiuni monetar-valutare

Până la 2 ani
Experiență
Orarul de lucru
Superioare
Regiune
Rom, Eng

Atribuțiile secției: - Reflectarea zilnică în conturile contabile a tuturor operaţiunilor monetar-valutare efectuate de BNM conform Planului de conturi al BNM şi SIRF şi efectuarea verificării corectitudinii înregistrării acestora, verificarea şi executarea documentelor de plată prezentate de către clientela BNM. Obiectivele postului: - Înregistrarea sistematică în registrele contabile a tuturor operaţiunilor efectuate în cadrul Secției operațiuni monetar-valutare, specificate ca atribuţii ale postului. Contabilul coordonator pe parcursul îndeplinirii atribuţiilor sale, descrise mai jos, urmăreşte atingerea următoarelor obiective: - eficienţă sporită prin distribuirea optimă a resurselor de timp şi cele la nivel de sistem informaţional; - respectarea prevederilor SIRF şi cadrului legal în vigoare; - dezvoltare profesională continuă; - creşterea calităţii procesului de evidenţă contabilă. Cerințe minime obligatorii: - Studii superioare în domeniul financiar-bancar sau evidenţei contabile cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare; - Cunoştinţe aferente SIRF, actelor normative şi legislative ale Republicii Moldova în vigoare în domeniul evidenţei contabile, actelor normative şi reglementărilor interne ale BNM de care se va conduce în activitatea sa; - Cunoaşterea modalităţii efectuării şi reflectării în contabilitate a operaţiunilor economico-financiare (monetar-valutare) - Cunoașterea limbii române și limbii engleze (nivel intermediar); - Cunoștințe de utilizare a aplicațiilor Microsoft Office. Cerințe suplimentare ce vor constitui un avantaj: - Studii post universitare; - Experiență profesională de cel puțin 1 an în domeniul evidenței contabile. Principalele atribuții: - Contabilizarea, analiza și monitorizarea tranzacţiilor privind: - Operaţiunile de politică monetară ale BNM (certificatele BNM, depozite și credite overnight, operațiuni REPO, operațiuni de intervenție valutară la vedere și termen etc.); - Operaţiunile privind gestionarea rezervel...

regiune Moldova Chișinău mun.

Banca Națională a Moldovei

Banca Națională a Moldovei (BNM), în calitate de bancă centrală a statului, are următoarele domenii de activitate de bază: politica monetară și piețe financiare, stabilitatea financiară, supravegherea băncilor, sisteme de plăţi și operațiuni cu numerar.